Dışarıda Çalışanlar İçin 40-50 Derece Uyarısı! Benzer Ölümler Artabilir

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG), Mayıs ayında aşırı sıcakların başlamasıyla iş cinayetlerine karşı yasal düzenleme yapılması gerektiğini vurguladı. Geçtiğimiz yıl sıcakta çalışırken hayatını kaybeden işçileri hatırlatan İSİG, önlemler alınmadığı takdirde benzer ölümlerin artacağını belirtti.

İSİG, yüksek sıcaklıkların önümüzdeki günlerde 40-50 dereceye ulaşacağını belirtti. Açık alanda çalışan işçilerin korunması için şu önlemleri önerdi: Çalışma saatlerinin düzenlenmesi, serinletici ekipmanlar sağlanması, hafif iş kıyafetleri temin edilmesi ve dinlenme molaları verilmesi.

ÇALIŞMA HAKLARI VURGUSU

İSİG raporunda, işçilerin yüksek sıcaklıklarda çalışmak zorunda bırakıldığı belirtildi. İşçilerin hukuken “çalışmaktan kaçınma hakkı” bulunduğu ancak bu hakkın örgütlü işçiler tarafından daha etkili kullanılabildiği vurgulandı. Türkiye’de sıcaklıkla ilgili bir yasal düzenlemenin olmadığını hatırlatan İSİG, bunun yapılması gerektiğini belirtti.

MAYIS AYINDA 139 İŞÇİ HAYATINI KAYBETTİ

İSİG’in verilerine göre, Mayıs ayında en az 139 işçi hayatını kaybetti. Bu ölümlerin yüzde 70’i ulusal basından, yüzde 30’u ise işçilerin mesai arkadaşları, aileleri ve yerel basından öğrenildi. İnşaat, tarım ve taşımacılık iş kollarında meydana gelen iş cinayetleri, tüm ölümlerin üçte ikisini oluşturdu.

ÇALIŞMA KOŞULLARI VE SONUÇLARI

İnşaat, tarım ve taşımacılık sektörlerindeki iş cinayetleri taşeron, mevsimlik ve yevmiyeli çalışma biçimlerinin egemen olduğu iş kollarında yoğunlaştı. Trafik ve servis kazaları taşımacılık ve tarımda, ezilme ve göçükler inşaat, tarım, maden ve metalde meydana geldi. Yüksekten düşmeler inşaatlarda, kalp krizi ve beyin kanamaları ise neredeyse her iş kolunda yaşandı.

ÇOCUK İŞÇİ ÖLÜMLERİ ARTIYOR

İSİG raporuna göre, 2024’ün ilk beş ayında 24 çocuk işçi hayatını kaybetti. Çocuk işçi ölümlerinin özellikle yaz aylarında artacağı belirtildi. Ayrıca, Mayıs ayında en az 7 göçmen işçi hayatını kaybetti. Göçmen işçilerin çoğu kayıtsız olduğu için bu ölümler bazen kayıt altına alınmıyor.

İŞÇİ ÖRGÜTLÜLÜĞÜ VE DENETİM ÖNEMLİ

Mayıs ayında en az üç sendika üyesi işçinin hayatını kaybettiği belirtildi. İSİG, iş cinayetlerinin önlenmesi için işçi örgütlülüğü ve denetimin önemini vurguladı. Göçmen işçilerin ölümlerinde kimlik bilgilerine ulaşmanın zor olduğunu ve birçok göçmen işçinin kayıtsız çalıştığını hatırlattı.

İş cinayetlerinin sanayileşmiş büyükşehirlerde yoğunlaştığını belirten İSİG, tarımsal bölgeler ve inşaat faaliyetlerinin dikkatle izlenmesi gerektiğini belirtti. Anadolu şehirlerindeki OSGB (Ortak Sağlık Güvenlik Birimi) gerçeği de raporda yer aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x