Myanmar ordusu Myawaddy’nin kontrolünü kaybetti, binlerce kişi Tayland sınırına akın ediyor

Myanmar’da stratejik öneme sahip sınır kasabası Myawaddy’nin dün (10 Nisan) cunta karşıtı muhaliflerin eline geçmesinin ardından çok sayıda kişi, Tayland’a geçmek için sınır kapısına akın ediyor.

Bölge sakinleri, cunta yönetiminin kente hava saldırıları düzenlemesinden korktuklarını dile getiriyor.

Analistler, kasabanın kontrolünün kaybının zaten düşüşte olan ekonomiyi toparlamaya çalışan cuntayı sınır ticaretinin gelirinden mahrum bırakırken, Myawaddy’i ele geçiren Karen Ulusal Birliği (KNU) gibi isyancı grupları da güçlendirdiği değerlendirmesinde bulunuyor.

Beş yaşındaki oğluyla birlikte Tayland’a geçmeyi başaran 39 yaşındaki Myawaddy sakini Moe Moe Thet San, “Hava saldırılarından korkuyorum.” dedi.

Bölgede faal durumdaki tek sınır kapısı olan “Mae Sot” önünde toplanan binlerce kişiden biri olan Thet San, bomba seslerinin evlerini terk etmelerine neden olduğunu söyledi.

“Bombalardan dolayı buraya kaçtım. Tayland’ı bombalayamazlar.” dedi.

Tayland Dışişleri Bakanı Parnpree Bahiddha-Nukara ise Myanmar cuntasının muhaliflerle girdiği çatışmalarda yaşadığı toprak kayıplarının ardından durumu incelemek üzere gün içerisinde Mae Sot’u ziyaret edecek.

Bu arada Myanmar ordu sözcüsü Zaw Min Tun, medyaya yaptığı açıklamada bazı askerlerin aileleri yanlarında olduğu için teslim olduğunu ve geri dönmeleri için Tayland ile görüşmelerin devam ettiğini iddia etti.

Asya ülkesi Myanmar, ordunun seçilmiş sivil hükümeti görevden aldığı ve akabinde patlak veren kitlesel gösterileri güç kullanarak bastırmaya çalıştığı 2021 yılından bu yana kargaşa içinde.

Perşembe günü yaklaşık 200 Myanmar askeri, KNU’nun Myawaddy’nin kontrolünü ele geçirdiğini açıklamasının ardından Mae Sot’a bağlanan bir köprüye çekildi.

Analistler, ordunun kasabanın kontrolünü yeniden ele geçirmek için hava destekli bir karşı saldırı başlatabileceği yorumunu yaptı.

Bangkok Thammasat Üniversitesi Güneydoğu Asya Çalışmaları bölümünden araştırmacı Dulyapak Preecharush, “Önümüzdeki günlerde çatışmaların yoğunlaşması söz konusu” dedi.

Ülkede bazı noktalarda çatışmalar şiddetlenirken, Myanmar’ın Myawaddy kasabasından Tayland’ın Mae Sot kentine geçenlerin sayısı günde yaklaşık 4 bine ulaştı.

Tayland Başbakanı Srettha Thavisin, Myanmar’daki çatışmaların ülkesinin hava sahasına yayılmaması gerektiği uyarısında bulundu.

Reuters’a konuşan Srettha, Myanmar cuntasının “güç kaybettiğini” belirterek, rejimle görüşmelerin başlatılması gerektiğini dile getirdi.

Myanmar’daki çatışmalarda tarafsız kalacağını belirten Tayland, çatışmalar nedeniyle yerlerinden olan 100 bin kişiyi kabul edebileceğini duyurdu.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x