Tasarruf sahipleri merak ediyor: ‘Mevduat mı dolar mı’

Dünya gazetesi yazarı Ufuk Korcan bugün ‘Paranın Rotası’ isimli köşesinde “Mevduat mı dolar mı” sorusuna yanıt aradı… “Tasarruf sahipleri için zor bir dönem” yorumunu yapan Korcan, “Geride bıraktığımız yıllarda düşük faiz politikası nedeniyle Türk Lirası mevduat oyun dışına itilmişti. Ancak yeni ekonomi yönetimiyle hayata geçirilen ‘rasyonel’ politikaların ardından faiz artırımlarına gidildi ve TL mevduat yeniden cazip hale geldi” dedi.

Korcan yazısında şunları söyledi:

“Merkez Bankası’nın bu haftaki Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı piyasalar tarafından yakından izlenecek. Genel beklenti politika faizlerinde bir değişikliğe gidilmeyeceği yönünde. Verilen mesajlar, enflasyonda düşüş eğilimi olmadan sıkı para politikasına devam edileceği şeklinde. Hatta ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz indirimlerine başlamadan Türkiye’de de indirimlerin olmayacağı görüşü hakim. Dolayısıyla mevduat faizlerinde yüksek seyir bir süre daha devam edecek. Yılın ikinci yarısından itibaren baz etkisinin de devreye girmesiyle enflasyonda düşüşler olabilir.

100 BİN TL’ye 60 BİN GETİRİ

Bugün 100 bin TL’sini yüzde 57 faiz oranıyla mevduat yapan biri 12 ay sonunda kümülatif olarak yaklaşık 60 bin TL faiz geliri elde edecek. Aynı para ile bugün 32.45 TL’den dolar alan birinin mevduat getirisini yenmesi için 12 ay sonra dolar kurunun 52 TL’yi aşması gerekiyor. Kurumların yaptığı tahminler dikkate alındığında kurların 1 yıl sonra 52 TL’nin üzerinde olma ihtimali şu aşamada zor gözüküyor. Dolayısıyla ileriye dönük tahminlere bakıldığında, döviz yerine TL mevduatta kalmak daha mantıklı gözüküyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x